Вы здесь

«У храмах має розповсюджуватися лише та інформація, за яку Церква повністю відповідає», ― протоієрей Георгій Коваленко

Страницы

Прот. Георгій Коваленко

26 лютого 2010 року відбулося перше в цьому році засідання Священного Синоду Української Православної Церкви. Між іншим Синод ухвалив низку рішень щодо церковної інформаційної діяльності.

Про те, яким чином реалізовуватимуться відповідні рішення Священного Синоду, про подальші перспективи розвитку православних ЗМІ та механізми налагодження й координації роботи інформаційних ресурсів у центрі та в регіонах розповідає голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ протоієрей Георгій КОВАЛЕНКО.

― Ваше Високопреподобіє, після того, як на засіданні Священного Синоду УПЦ (26 лютого 2010 року) було ухвалено журнал № 13 — щодо інформаційно-просвітницької діяльності Церкви ― до редакції сайту «Православіє в Україні» надходять численні дзвінки. Зокрема запитання стосуються підготовки відкритого переліку церковних засобів масової інформації, що рекомендовані для розповсюдження на території єпархій УПЦ. До переліку той чи інший церковний ЗМІ потраплятиме лише після проходження експертизи та отримання статусу загальноцерковного. У чому полягатиме ця експертиза, і до кого потрібно звертатися, щоб отримати докладну інформацію про саму процедуру?

― Зі створенням відкритого переліку церковних ЗМІ фактично буде систематизовано ту друковану продукцію, яка є в Українській Православній Церкві.

Відкритий перелік офіційних видань УПЦ стосується лише тих видів інформаційної продукції, які претендують на загальноукраїнське розповсюдження. Даний перелік не стосуватиметься єпархіальних видань: ними мають займатися відповідні служби в єпархіях.

В Україні є видання, які орієнтовані на ту чи іншу аудиторію і є фактично загальноукраїнськими. Наприклад, журнал для жінок «Самарянка», який видається в Дніпропетровську, журнал для молоді «Отрок» ― випускається столичним Свято-Троїцьким Іонинським монастирем, тощо. І питання полягає у тому, чи можуть ці загальноукраїнські видання розповсюджуватися через мережу церковної торгівлі, у храмах по всій Україні.

Це не стосується світських торговельних закладів, кіосків «Укрпошти», зовнішніх мереж поширення інформації. Це суто внутрішньоцерковна проблема. І єдиний перелік ЗМІ ― це відповідь на питання про те, що саме рекомендує Церква для розповсюдження у храмах.

― З приводу слова «рекомендує»… Є видання, які цілком пристойні і не викликають з церковної точки зору критичних зауважень. Але настоятелі храмів на власний розсуд не бажають брати їх на продаж у церковних крамницях. Ця рекомендація сприятиме тому, щоб взяли до розповсюдження відповідні видання чи настоятелі так само зможуть відмовлятися?

― Ми не можемо нав’язати думку настоятелям, що саме їм треба розповсюджувати. Єдина газета, яку Священний Синод благословив підписати в усіх парафіях та розповсюджувати в громадських закладах ― органах місцевої влади, вузах, школах, бібліотеках тощо ― це «Церковна православна газета». Більше священноначалля не наполягає на жодному виданні як обов"язковому.

Інші видання рекомендуються. Якщо настоятель храму бажає розповсюджувати певне видання чи будь-яку іншу інформаційну продукцію у своєму храмі, але не знає, чи відповідає вона загальноприйнятим нормам церковних ЗМІ, він може відкрити перелік і дізнатися, рекомендована вона чи ні. Якщо зазначена у відповідному «списку» ― її спокійно можна брати для розповсюдження у парафії, якщо ні, настоятель бере для розповсюдження на свій розсуд і під власну відповідальність.

У разі відсутності видання у відкритому переліку, це означатиме, що конкретне видання не має статусу загальноукраїнського церковного. Далі – це вже на совісті настоятеля, адже в Церкві немає спеціальних служб, які б відслідковували за дотриманням рекомендацій. У Церкві все базується на любові, взаємній повазі й послуху священноначаллю.

― Чим зумовлена необхідність створити перелік рекомендованих видань? Взагалі, що передувало виникненню Журналу №13?

― По-перше, в грудні 2009 року на засіданні Священного Синоду Руської Православної Церкви було прийнято низку рішень щодо інформаційної діяльності РПЦ у цілому. Українська Православна Церква, як самокерована частина РПЦ, продовжила діяльність у тому напрямку, який був започаткований Священним Синодом РПЦ.

По-друге, останнім часом інформаційній діяльності Церкви приділяється дуже багато уваги. Це і створення окремої комісії у рамках Міжсоборного Присутствія РПЦ, це і рішення останньої Архієрейської наради РПЦ, це і окремий розділ у доповіді Святішого Патріарха Кирила. Про необхідність проповіді за допомогою ЗМІ постійно говорить Блаженніший Митрополит Володимир і власним прикладом доводить, що це можливо і потрібно.

Тож, ми беремо до уваги те, що говорить священноначалля і впроваджуємо відповідні дії у межах і рамках УПЦ за рішенням Священного Синоду УПЦ.

― У ПУНКТІ 1 журналу № 13 щодо інформаційної діяльності Української Православної Церкви йдеться зокрема про те, що Синодальному інформаційно-просвітницькому відділу Української Православної Церкви благословляється «координувати свою діяльність з Синодальним інформаційним відділом Руської Православної Церкви». Яким чином відбуватиметься ця координація?

— Священний Синод нашої Церкви благословляє таким чином Синодальному інформаційно-просвітницькому відділу, вибудовуючи відносини з єпархіями та прес-відділами в регіонах, тримати зв’язок із загальноцерковною інформаційною структурою, що діє на рівні всієї Руської Православної Церкви.

Більше того, не треба боятися слова «координація» ― воно означає, перш за все, певні знання та інформацію. Ми маємо знати, що видається, розповсюджується і створюється. Координація – це обмін інформацією, проте в більш розгалуженій мережі.

Координація полягає не в тому, щоб створювати перешкоди в роботі, а навпаки, допомагати розвиватися єпархіальним, парафіяльним інформаційним структурам. Це також і спроба вистроїти систему освіти та підвищення кваліфікації працівників єпархіальних прес-служб, а отже, й регіональних видань. Це – обмін тим досвідом, яким володіють церковні регіональні ЗМІ. Задля цього ми ще минулого, 2009 року провели Фестиваль ЗМІ православних, під час якого побачили, що в нас є дуже багато цікавих проектів та ініціатив, які можна розглядати на загальноцерковному рівні. Є люди, які створюють інформаційний продукт, якісний та сучасний, але відомий він лише в межах певної єпархії та залишається недоступним для читачів з інших регіонів.

Тому завдання Синодального інформаційно-просвітницького відділу фактично полягає у координуванні та обміні інформацією між її реальними виробниками. Ми не ставимо собі за мету всіх контролювати чи вказувати, кому що писати, і які теми висвітлювати. Наша мета — допомогти реалізувати соборність Церкви: дати можливість кожному, хто цікавиться інформацією, мати доступ до неї в іншому регіоні; тому, хто робить проекти, мати інформацію про те, які в Україні існують аналогічні проекти; і, фактично, організувати церковне інформаційне суспільство задля того, щоб ми могли спільними зусиллями досягати головної мети – розвитку церковних інформаційних структур. А це є проповіддю в сучасному світі, за допомогою сучасних ЗМІ та комунікацій.

― ПУНКТОМ 2 того ж журналу зокрема рекомендується «інформаційним відділам і службам Синодальних установ та єпархій УПЦ координувати свою діяльність з Синодальним інформаційно-просвітницькоим відділом УПЦ».
Чи скрізь у єпархіях існують інформаційно-просвітницькі відділи? Адже часто за словами «прес-служба єпархії» стоїть лише одна особа — місцевий ентузіаст…

― Ми не наполягатимемо на тому, щоб якимось чином, штучно створювалися інформаційні структури. У кожній єпархії є проекти, є люди, які ведуть інформаційну діяльність. Як таку, ми прийматимемо будь-яку структуру, яка є в єпархії. Від реальної роботи залежить, потрібний відділ чи ні, де потрібна одна людина – прес-секретар, а де потрібна прес-служба, а можливо, навіть і рада інформаційних проектів. Тобто, ми будемо гнучко підходити до ситуації, і не намагатимемось створити того, чого немає, або те, що неможливо.

Та маю сказати, що на сьогоднішній день кожна єпархія має представництво в інформаційному просторі.

― У ПУНКТІ 3 Синодальному інформаційно-просвітницькому відділу УПЦ доручається «підготувати відкритий перелік засобів масової інформацій (періодичних видань, кіно-, відео-, та аудіопродукції) УПЦ, що рекомендовані для розповсюдження через систему церковної (єпархіальної, парафіяльної, монастирської) торгівлі».
В якому вигляді існуватиме цей перелік ЗМІ: брошура чи, можливо, каталог на зразок того, який видає Укрпошта?

― Гадаю, що найбільш динамічний варіант – це Інтернет-версія. На офіційному сайті УПЦ, чи на сайті Фестивалю ЗМІ з’явиться цей перелік. Він буде розділений за видами ЗМІ: перелік Інтернет-ресурсів, газет, журналів, телепродукції. Але ще раз наголошую на тому, що це стосуватиметься тих проектів, які мають загальноцерковне й загальноукраїнське розповсюдження.

Наступним етапом може бути розділення ресурсу на підпереліки, які стосуватимуться регіону. Але, гадаю, це робитиметься відповідальним представником єпархії чи певною інформаційною структурою. Створюватиметься власний перелік, який ми будемо приймати як такий.

Рецензувати єпархіальні видання ми не будемо, це має робити відповідна єпархіальна служба.

― ПУНКТ 4 теж цікавий словом «рекомендувати»: церковним і церковно-суспільним ЗМІ, що розташовані на території України, рекомендовано «звертатися до Синодального інформаційно-просвітницького відділу й надавати необхідні матеріали для проведення експертизи, включення в перелік загальноцерковних ЗМІ УПЦ».
Чи можна буде потрапити до цього переліку без проходження експертизи?

― Без проходження експертизи до переліку потрапити не можна. Якщо видання бажає мати статус загальноцерковного й мати гриф «рекомендовано Синодальним інформаційно-просвітницьким відділом», то має бути відповідна процедура і відбору, і надання такого статусу. Гадаю, що ця процедура не буде дуже складною, тому що видань не дуже багато.

Ще раз зауважу: ми не плануємо рецензувати всю продукцію, яка є в Україні. Розгляду та аналізу підлягатиме тільки ті видання, які претендують на всеукраїнський статус, тому вони мають відповідати загальноцерковним стандартам українського видання. Тобто, той, хто хоче, або має потрапити до цього переліку (деяких «номінантів» ми вже визначили), повинен буде пройти певну процедуру.

Страницы